entry-image
Состојки 250gr маргарин 250gr шеќер 5 јајца 500гр брашно 1 1/4 лажички прашок за пециво 250ml млеко Leona крем 200гр 1 лажица рум Подготовка време: 15 мин 1 Миксирајте го путерот и шеќерот. 2 Додади јајца, едно по едно за време на матењето и продолжи. 3 Измешајте ги брашно и прашокот за печиво. 4 Наизменично додадете млеко и брашно во изматените јајца. 5 Измиксаната маса поделете ја на два дела. Во првиот додадете рум, а во вториот дел од Leona крем. 6 Ставете ја смесата врз подмачкан и посеан со брашно куглоф тава, прво жолтиот, а потоа кафениот дел. Со вилушка малку промешајте но не многу. 7 Печете на 200C за околу еден час.
Наш производ употребен во рецептата
ЛЕОНА КРЕМ 200гр