entry-image
Ако после божиќните празници ви остана суво овошје еве рецепта како да ги искористите. 100 гр. суво грозје 100 гр. смокви 100 гр. брусница сушена 100 гр. кајсии сушени 200 гр. мелени ореви 200 гр. чоколадо за готвење ЛИОН Овошјето ставете го во машина за мелење месо, а потоа така изгмечената смеса ставете ја во подлабок сад ставете ги и мелените ореви и претходно стопеното чоколадо (на пареа). Сето заедно замесете го и потоа со рака направете топчиња. Може да ги ставите во фрижидер за да се стврднат.
Наш производ употребен во рецептата
Чоколада за готвење 90гр